Kā saņemt ziņas no Krievijas hakeriem?

Foto: Pixabay.com
Šokējoši

Latvijas 13. Saeimas vēlēšanu norises dienā, 2018. gada 6. oktobrī, tika veikts kiberuzbrukums latviešu soctīkla draugiem.lv mājaslapai, taču izrādās, tas nav bijis vienīgais šāda veida uzbrukums – uzbrukumus pieredzējušas arī e-pasta sistēmas, tīmekļa vietnes un valsts sektora tīkla infrastruktūra. Šādu informāciju dažas dienas vēlāk sabiedrībai sniegusi CERT.lv (drošības incidentu novēršanas institūcija) tās vadītāja vietnieka Vara Teivāna personā.

Nekaitīga uzmanības pievēršana

Teivāns ir izteicies, ka šie uzbrukumi ir bijuši nekaitīgi un nav radījuši valsts iedzīvotājus ietekmējošu efektu tāpēc, ka CERT.lv ir veiksmīgi tos atvairījusi. Kopā ņemot kibertelpā notikušās un novērotās aktivitātes un darbības Saeimas vēlēšanu laikā ir klasificējamas kā mērenas, un tās nav apdraudējušas vēlēšanu procesu un valsts drošību, kā arī nav radījušas ievērojami satraucošus pavērsienus. Tomēr vienlaikus ik gadu kibernoziegumu apdraudējumu līmenis aug, un tas nav atkarīgs no tā, vai valstī notiek vēlēšanas vai kāds cits politiski nozīmīgs notikums.

Vēlēšanu laikam gatavi

Atšķirībā no visiem iepriekšējiem vēlēšanu norises gadiem, šajā gadā tikušas veiktas visiespaidīgākās un apjomīgākās rīcības un pamatīgākais darbs ar nolūku padarīt Latvijas kibervidi maksimāli gatavu reaģēt kiberdraudu un kiberuzbrukumu gadījumā, kā arī maksimāli samazināt identificēto ar vēlēšanu norisi un procesiem saistīto IKT (informācijas un komunikāciju tehnoloģiju) risku apjomu. Teivāns arī informēja, ka Vēlēšanu drošības komisija sadarbībā ar CERT.lv ir veikuši:

  • kopīgus koordinējošos darbus;
  • veikuši vairākus ielaušanās testus;
  • sagatavojuši tehniskās vadlīnijas drošības uzlabošanai.

Šīs vadlīnijas arī lielākā daļa vēlēšanu procesā iesaistīto valsts un privāto iestāžu ir sekmīgi ieviesušas un pamanītos sistēmu defektus novērsušas, lai padarītu vēlēšanas maksimāli drošas.

Ziņas no Krievijas hakeriem ar soctīklu uzlaušanu

Runājot par burtiski skaļo incidentu ar sociālā tīkla draugiem.lv uzlaušanu, CERT.lv pārstāvis atzīst, ka šis uzbrukums joprojām tiek pētīts un analizēts. Ņemot vērā pastrādātā uzbrukuma rezultātu – portāla sākuma lapas vizuālo materiālu nomaiņu uz Krievijas karoga, Putina un Krievijas armijas bildēm, kā arī Krievijas himnas audiālo noformējumu –, pastāv aizdomas, ka uzbrukums varētu būt nācis no Krievijas hakeriem, un, lai arī izmeklēšanas dati rāda, ka tas ticis pastrādāts no Āzijas valstu interneta tīkliem, tie visticamāk piederējuši uzlauztām iekārtām (vai arī starpniekserveriem), šādā veidā mēģinot noslēpt reālo uzbrucēju izmantoto tīklu.

Pamests ZOO
Šokējoši
Īsts, pamests CILVĒKU zoodārzs Parīzes pievārtē – kā no šausmu filmas

Francijas pilsētas Parīzes tuvumā ir vieta, kas apvīta ne pie kā nevainīgu cilvēku ciešanām un drūmiem pagātnes noslēpumiem. Pirmajā skatā it kā vienkārši nolaistajā, aizmirstībā grimstošajā parkā 1800-to gadu beigās un 1900-to gadu sākumā notika izstādes, kur reizē ar dzīvniekiem un eksotiskiem, Francijai netipiskiem augiem izrādīja arī iezemiešus no Francijas …